באתר mako דווח לאחרונה על סגירת התיק נגד הזמר אייל גולן. הפרקליטות הודיעה לסנגוריו של הזמר כי התיק בפרשת בעילת הקטינות נסגר סופית בשל "חוסר ראיות מספיקות". זוהי אחת העילות לסגירת תיק ובנסיבות המתאימות, תיקים ייסגרו מסיבה זו.

במדינת ישראל, גם רישום פלילי שלא הגיע לכדי כתב אישום יכול להישאר ברישומיה של משטרת ישראל. הרישום עלול להשפיע לרעה על היבטים שונים במהלך החיים, כמו רישיון לנשק, עבודה במסגרות ביטחוניות, ובכל מקום עבודה המבקש תעודת יושר כתנאי קבלה. מעבר לכך, גם אם התיק נסגר, לעילת הסגירה יש משמעות רבה מבחינת חפותו של הנאשם. חשוב לדעת כי במקרים רבים ניתן לשנות את עילת סגירת התיק, וזאת בעזרת משרד עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום.

מדוע משנה עילת סגירת התיק

קיימות בחוק שלוש סיבות עיקריות לסגירת תיק פלילי, כשמלבד חוסר אשמה שאר העילות אינן מעידות על חפות החשוד, ואף אינן נמחקות מרישומי המשטרה הפנימיים:

  • חוסר עניין לציבור – מצב בו עשויות להיות הוכחות לאשמת החשוד, אך עקב היות העבירה קלה היא אינה מצדיקה הליך משפטי פלילי.
  • חוסר מספק בראיות – החשד לביצוע עבירה נותר בעינו, אך אין בידי התביעה מספיק ראיות על מנת לבסס ולהוכיח את האשמה בבית משפט.
  • חוסר אשמה – זוהי העילה היחידה מבין השלוש שמעידה על חפותו המלאה של החשוד, וזאת בעקבות מסקנת התביעה שעברה על הראיות ועל העובדות. רק במקרה זה יימחק לחלוטין הרישום הפלילי.

שינוי עילת סגירת התיק בעזרת עו"ד

לאחר קבלת הודעה ממחלקת התביעות של המשטרה על סגירת תיק, המציינת את העילה לסגירה, ניתן לערער על ההחלטה עד שלושים ימים מרגע קבלתה. את הערעור חשוב לבצע בעזרת משרד עו"ד פלילי בעל ניסיון והיכרות מעמיקה עם החוק על היבטיו השונים. עו"ד מתאים יידע לנמק בשפה משפטית שאינה משתמעת לשתי פנים מדוע יש לשנות את עילת סגירת התיק.

לנימוקים אלו יצרף העורך דין כל מסמך וראיה שיתמכו בהם. חשוב להבין כי בקשות ערעור המוגשות על ידי חשוד בעבירה, או הנפגע ממנה, בדרך כלל אינן זוכות למענה הולם. הסיכוי לשנות את רוע הגזירה הינו נמוך בהרבה בהשוואה למהלך המלווה בסיוע מקצועי .זאת מאחר שלבקשות שאינן מנוסחות ומנומקות בלשון משפטית, אין החוק יכול להתייחס כמצדיקות עילה לשינוי רישום סגירת התיק.

Rate this post