052-8332244

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

עורך דין פלילי חובה שימש כסנגור בכיר בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה ונחשב לעורך דין פלילי מוביל בעבירות סמים, מין, רכוש, אלימות, וצווארון לבן ועוד.

אלימות נגד חסרי ישע

המושג אלימות בוודאי מוכר לכולנו, שכן הוא מתייחס לסיטואציה שבה אדם נוהג באלימות פיזית או מילולית כלפי אדם אחר, לרבות בן משפחה. עם זאת, מה הדין במקרה שבו מצרפים למונח "אלימות" את המונח "חסר ישע"? דהיינו, מהי אלימות כלפי חסר ישע? כיצד נגדיר אדם שהוא "חסר ישע" וכן כיצד ניתן לפעול במקרים כאלו?

במאמר שלהלן נדון בהיבטים הללו וכן נציע דרך פעולה במקרה שבהם מופעלת אלימות כלפי חסר ישע. כל זאת – לידיעתכם/ן ונוחיותכן/ם הגולשות והגולשים, כדלקמן:

מהי ההגדרה "לחסר ישע"?

למעשה, המונח "חסר ישע" הוא מונח מפורש, שקבוע בחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"). סעיף 368א לחוק העונשין, קובע כי חסר ישע, הוא – "מי שמחמת גילו, מחלתו או מוגבלותו הגופנית או הנפשית, ליקויו השכלי או מכל סיבה אחרת, אינו יכול לדאוג לצרכי מחייתו, לבריאותו או לשלומו". ללמדנו, שחסר ישע עשוי להיות קטין שאין באפשרותו להגן על עצמו. מנגד, חסר ישע עשוי להיות גם אדם מבוגר מאוד, שבשל גילו וחולשתו הפיזית אינו יכול להגן על גופו או רכושו במקרים מסוימים. במקביל, גם אדם שבשל מגבלה שכלית או מגבלה פיזית, אינו יכול להגן על עצמו – עשוי להיות חסר ישע. לדוגמא, אדם נכה על כיסא גלגלים, לבטח לא יוכל להגן על עצמו מפני תקיפה פיזית.

הלכה למעשה, חוק העונשין, קובע פרק שלם העוסק בפגיעה או באלימות או בהתעללות במי שמוגדר כאמור בתור חסר ישע. סימן ו' 1 לפרק י' לחוק העונשין, עוסק כולו בפגיעות גופניות, החל מתקיפה ועד עבירות מין. בחלק הבא נציג סקירה של עבירות המופנות כלפי חסרי ישע.

אילו עבירות הנוגעות לפגיעה בחסרי ישע קיימות?

ישנן עבירות רבות שמוגדרות בתור פגיעה בחסרי ישע ולכן לא נציג את כולן, אלא רק מקצתן –

תקיפה של קטין או חסר ישע – אדם שפוגע בחסר ישע, עונשו יעמוד על 5 שנות מאסר. אם מדובר בתקיפה של בן משפחה שאחראי על חסר הישע, הרי שאז מדובר בעבירה חמורה יותר, שהעונש בגינה יעמוד על 7 שנות מאסר. אם מדובר בעבירה שגם הסבה חבלה של ממש, אזי העונש יעמוד על 7 שנים ואם העבירה נעשתה על ידי אחראי – על 9 שנות מאסר.

התעללות בקטין או חסר ישע – התעללות בקטין או חסר ישע, לרבות מינית או נפשית או גופנית, היא עבירה בת 7 שנות מאסר. אם העבירה נעשית על ידי מי שאחראי על קטין או חסר ישע, אזי העונש יעמוד על 9 שנות מאסר.

הפרה של חובת דיווח – חוק העונשין מחייב בעלי תפקידים לדווח לרשויות, במקרים שבהם קיים חשד שאולי מתקיימת תקיפה או פגיעה מכל סוג בחסר ישע. מי שלא עושה כן, עונשו הפלילי יעמוד על 3 חודשי מאסר. עם זאת, יש צורך ביסוד סביר לחשד לשם דיווח ולא די בסתם שמועה.

תקיפת זקן – חוק העונשין קובע כי תקיפה של אדם שעבר את גיל 65, היא תקיפה של אדם זקן, דהיינו, אדם חסר ישע שאין ביכולתו להתגונן כאדם צעיר. לכן, העונש במקרים כאלו עומד על 5 שנות מאסר ואם נגרמה חבלה חמורה – על 7 שנות מאסר.

כיצד נפעל אם הואשמנו בעבירה של פגיעה בחסר ישע?

מצד אחד, אם הואשמתם בעבירה של פגיעה בחסר ישע, הרי שיש לפנות לעורך דין פלילי, משום שייתכן ואתם עומדים לקראת הליך משפטי ואולי אף מאסר מאחורי סורג ובריח.

עם זאת, במידה ואתם הקורבן חסר הישע וכן במידה ומדובר בפגיעה שנעשית על ידי קרוב או בן משפחה, אזי חשוב לפנות לעורך דין משפחה, אשר ילווה אתכם במסגרת ההליך ויסייע לכם מבחינת ההיבטים האזרחיים (כגון – הוצאת צו הגנה, גירושין ועוד).

לסיכום:

אין ספק כי פגיעה בחסר ישע היא עבירה פלילית. להבדיל מעבירות פליליות אחרות, זו עבירה שנלווה לה פגם מוסרי מובהק, שכן לא מדובר בגניבה או פגיעה באדם אחר, אלא בפגיעה באדם שאין לו אפשרות להגן על עצמו. עם זאת, לכל אדם יש זכות לייצוג משפטי הולם והליך משפטי הוגן. לכן, אם נעצרתם בחשד לביצוע עבירה של פגיעה בחסר ישע, יש לפנות בהקדם לעורך דין פלילי בעל ניסיון וכן במידה ומדובר בפגיעה בחסר ישע שהוא בן משפחה, יש להיעזר בעורך דין משפחה, שיסייע לקורבן מצד אחד ומצד שני לחשוד, בהיבטים האזרחיים הרלוונטיים.

פרטי התקשרות

נייד: 052-8332244

טלפון: 03-5509222

פקס: 03-5509220

mickey@mh-law.co.il

דילוג לתוכן