052-8332244

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

עורך דין פלילי חובה שימש כסנגור בכיר בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה ונחשב לעורך דין פלילי מוביל בעבירות סמים, מין, רכוש, אלימות, וצווארון לבן ועוד.

כלים שלא כדאי להביא הביתה: החזקת ציוד לשימוש בסמים

רבות החנויות ובפרט חנויות הנוחות, שמציעות לקהל הרחב כלי עישון או כלים להכנת סמים. כמעט בכל פיצוציה שנייה ניתן למצוא כיום כלים שנועדו להכנה או שימוש בסמים. כיום, ישנם אנשים רבים המחזיקים "באנג" במשרד או בבית רק לשם קישוט.

עם זאת, משום מה מעטים האנשים שמודעים לכך שמכירה או החזקה של כלים להכנת סמים היא אסורה, בדיוק כמו שימוש בסמים ומכירת סמים.

סמים אסורים

במדינת ישראל קיים איסור מוחלט על שימוש בסמים מסוכנים. פקודת הסמים המסוכנים תשל"ג- 1973 קובעת איסור ברור על שימוש בסמים, על מכירת סמים, וגם על החזקה ומכירה של כלים שתכליתם היא שימוש בסמים.

גם ההגדרה של סמים אסורים מצויה בפקודה. בין היתר, מוגדרים כסמים אסורים מריחואנה, חשיש, קוקאין ועוד. יש לציין שהפקודה קובעת מהם סמים אסורים, כך שברירת המחדל החוקית בישראל היא שסם או חומר מסוים נחשב כסם אסור רק אם הוא מוזכר בפקודת הסמים.

פקודת הסמים המסוכנים עורכת הפרדה בין שימוש בסמים בכמות שנועדה לשימוש עצמי, לבין מי שאכן מוכר סמים, וכפועל יוצא מחזיק גם בכמות גדולה יותר של סמים. התפיסה הברורה היא כי יש להחמיר יותר עם מי שפוגע בציבור ומוכר סמים, מאשר במי שמעשן סמים להנאתו. כך, למשל, קובעת הפקודה, בהתאם לכל סוג של סם, איזו כמות של סם תיחשב לכמות לשימוש עצמי, ואיזו כמות תיחשב לכזו המיועדת לסחר בסמים.

בנוסף, שימוש בסמים מסוכנים מותר במדינת ישראל רק אם קיים היתר חוקי, לדוגמא: אנשים שמשתמשים בקנאביס לצרכים רפואיים, זאת באישור משרד הבריאות.

ישנם גם חומרים שלא מוגדרים אומנם כסמים אסורים, אך התרכובת שלהם נמכרת לעיתים בחנויות נוחות. גם במקרים כאלו ראוי להימנע מקנייתם אלא אם הם נועדו בהחלט לשימוש אחר לחלוטין.

כלים לשימוש בסמים

נשאלת השאלה מה נחשב כלי לשימוש והכנת סמים.

הפקודה מגדירה גם מהם אותם כלים האסורים להחזקה או מכירה בתור "כלי שייעודו העיקרי, דרך כלל, הוא להכנת סם מסוכן או לצריכתו, כגון: באנג". כלומר, הפקודה קובעת הגדרה כללית לשאלה מהו כלי לשימוש בסמים. כך שלא רק "באנג" עשוי לשמש ככלי עישון, אלא כל כלי שהייעוד העיקרי שלו הוא הכנת סמים אסורים או שימוש בהם.

לדוגמא, ישנן חנויות שמוכרות מכשירים קטנים שתכליתם והשימוש העיקרי שלהם הוא ייבוש סם המריחואנה. אומנם מכשירים אלו נראים תמימים, אך גם המכירה שלהם וגם ההחזקה שלהם מהווה עבירה פלילית. כל זאת, אף על פי שמבחינה חיצונית אלו מכשירים שנראים תמימים לכאורה. כך גם "הבאנג" המוכר לרובנו.

העונש האפשרי

כאמור, פקודת הסמים אוסרת גם על החזקה של כלים לשימוש בסמים.

סעיף 10 לפקודת הסמים קובע כי מי שמחזיק בכלים שמשמשים לייצור סמים דינו מאסר עד עשרים שנים, או קנס משמעותי.

סעיף 10א' לפקודת הסמים קובע איסור על ייצור, מכירה והצגה של כלים שמשמשים לייצור סמים מסוכנים, כדלקמן: "לא ייצר אדם כלי אסור, לא ימכרו, לא יציגו למכירה, לא ייבאו, לא ייצאו, לא יסחר בו או יעשה בו עסקה אחרת ולא יחזיק בו במטרה לעשות אחת מהפעולות האמורות, שלא בהיתר; העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר חמש שנים".

זאת אומרת, שבעל פיצוציה שמוכר "באנגים" עשוי למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח, וכך גם אדם צעיר שקונה "באנג" בשביל קישוט לחדר.

מקרים שבהם השימוש מותר

כמובן שישנם מקרים ברורים שכלי עישון עשוי לשמש גם לשימושים מותרים. דוגמא לכך היא מקטרת שמשמשת לעישון טבק רגיל וחוקי. דוגמא נוספת היא נרגילה, שגם בה רבים נוהגים להשתמש באופן חוקי לחלוטין.

הדוגמאות הללו מתייחסות לכלים שעשויים מצד אחד לשמש להכנת סמים מסוכנים או לשימוש בהם, אך המדינה לא תגיש בגינם (לבדם) כתב אישום כעיקרון, בשל הקושי להוכיח את השימוש האסור בהם.

זהירות חוסכת בעיות

רצוי להימנע מקניה של מכשירים שמשמשים להכנת סמים, בין אם כמתנה או בין אם כקישוט. למוכרים ובעלי החניות, רצוי להימנע ממכירה של מכשירים כאלו.

ככל שלא ברור האם כלי מסוים עשוי לשמש באופן עיקרי להכנה או שימוש בסמים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין פלילי שיוכל להעניק הכוונה וייעוץ בעת הצורך. כמו כן, אם נתפסתם על ידי שוטרים, רצוי תמיד ליצור מיד קשר עם עורך דין ולהיוועץ עמו לפני חקירה.

הגבול בין האסור והמותר במקרים מסוימים יכול להיות מאוד מטושטש, אך חשוב לזכור שבכל הנוגע לשימוש בסמים, גם החזקה ומכירה של כלים להכנה או שימוש בסמים הם אסורים. על אף שזה נשמע די טריוויאלי רצוי להימנע מקלון פלילי מיותר רק כי רציתם לקשט את הבית עם באנג יפיפה.

נעצרת בחשד להחזקת סמים? זקוקים לעזרת עורך דין?

התקשרו עוד היום:

052-8332244

עורך דין פלילי מיקי חובה

פרטי התקשרות

נייד: 052-8332244

טלפון: 03-5509222

פקס: 03-5509220

mickey@mh-law.co.il

דילוג לתוכן