052-8332244

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

עורך דין פלילי חובה שימש כסנגור בכיר בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה ונחשב לעורך דין פלילי מוביל בעבירות סמים, מין, רכוש, אלימות, וצווארון לבן ועוד.

עו"ד פלילי מיקי חובה – מאיזה גיל קיימת אחריות פלילית אצל קטינים?

בחדשות 2 פורסם לאחרונה על הגשת כתב אישום נגד 11 קטינים, כולם בטווח הגילאים 13 עד 16. 11 הקטינים נאשמים בתקיפה בנסיבות מחמירות של תושב העיר לוד, ללא כל סיבה, כך על פי כתב האישום. האם ניתן להעניש קטינים ומהו הגיל המינימלי שבו קיימת אחריות פלילית?

על פי סעיף 34(ו) לחוק העונשין התש"ז-1977, גיל האחריות הפלילית 12 שנים. משמע, מי שטרם מלאו לו 12 שנים אינו חב באחריות פלילית על פי חוק העונשין. הפרוצדורה הפלילית הרלוונטית לנוער, חלה על קטינים שמלאו להם 12 שנים וטרם הגיעו לגיל 18.

על קטין צעיר מגיל 12 אשר עבר עבירה פלילית ניתן להכריז כקטין נזקק, וזאת לפי חוק הנוער משנת 1960. ישנה הבחנה בענייני קטינים ברי אחריות פלילית (בין גיל 12 ל-18) בנוגע לתקופת ההתיישנות של העבירה. נגד קטין מעל גיל 12 ניתן להגיש כתב אישום בגין עבירה פלילית עד שנה מיום התרחשותה (ניתן לחרוג מכך באישור היועץ המשפטי בכתב). זו הסיבה שניתן היה להגיש כתבי אישום נגד הקטינים במקרה המתואר בכותרת.המשפט יתקיים לרוב בבית משפט לנוער, אשר לצד ענישה שם דגש רב על טיפול ושיקום של הקטין.

יש לציין כי בכל מקרה של קטין הנושא באחריות פלילית חשוב לפנות מוקדם ככל הניתן אל משרד עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום.

אחריות פלילית מהי?

ניתן להעמיד אדם לדין פלילי רק אם מתקיימים בו התנאים המקדמיים לנשיאה באחריות פלילית, המכונים "כשרות פלילית", והמסתכמים בבחינת בגרות דעת (העדר קטינות) ותקינות רוח (שפיות). לאחר אלו עוברים לבחינת הרובד השני, שהינו בדיקת קיומם של יסודות העבירה, משמע, הוכחת ביצוע המעשים המיוחסים בעבירה ושמאחורי המעשים מתקיים היסוד הנפשי הנדרש (לרוב מחשבה פלילית, ובמיעוט המקרים יסוד נפשי אחר).

מכאן שאין אפשרות להעמיד לדין פלילי את מי שאינם עומדים בדרישות האחריות הפלילית, כמו קטינים או הלוקים בשכלם, גם אם קיים חשד סביר שביצעו את העבירה וגם אם מדובר בעבירה חמורה. על מנת לקבל עוד מידע בנושא יש לפנות אל משרד עו"ד פלילי.

עבירות קטינים על פי גילם

כאמור, על קטינים מתחת לגיל 12 אין להטיל אחריות פלילית, והאחריות למעשיהם מצויה תחת טיפולם של משרד הרווחה וההורים. האחריות הפלילית קיימת כאמור מגיל 12 ואילך. יחד עם זאת, עד גיל 14 לא ניתן להטיל על הקטין עונש מאסר, ובגילאים אלו ניתן לעצור קטין ללא צו של שופט עד ל- 12 שעות. כמו כן, עד גיל 13 אין אפשרות להעמיד קטין לדין ללא חוות דעת של קצין מבחן.

אחרי גיל 14 ניתן לעצור קטין ללא צו שופט ל- 24 שעות, ואף ניתן בטרם הגשת כתב האישום להאריך את צו המעצר עד לעשרה ימים, ועד ל-20 יום במצטבר. יש לציין כי נגד קטין שלא מלאו לו 14 שנים בעת ביצוע העבירה, אין אפשרות להגיש תביעה פלילית פרטית. על מנת להבין בוודאות מהי האחריות הפלילית של הקטין בהתאם לגילו, חשוב לקבל סיוע וייעוץ משפטי מטעם משרד עו"ד פלילי המתמחה בקטינים.

פרטי התקשרות

נייד: 052-8332244

טלפון: 03-5509222

פקס: 03-5509220

mickey@mh-law.co.il

דילוג לתוכן