12 שנות מאסר על עבירות סמים ונשק: חומרת הענישה בישראל

//12 שנות מאסר על עבירות סמים ונשק: חומרת הענישה בישראל

12 שנות מאסר על עבירות סמים ונשק: חומרת הענישה בישראל

באתר רשת ב’ פורסם על מקרה שבו נגזרו 12 שנות מאסר על תושב חולון בן 47, לאחר שזה הורשע במסגרת הסדר טיעון בסחר בסמים ובעבירות נשק. בנוסף, נגזרו עליו שנה וחצי מאסר על תנאי וקנס בגובה 200 אלף ש”ח. העבירה שביצע הנאשם היא הברחת 30 ק”ג של סם מארצות הברית, שנחשפה באמצעות סוכן סמוי. מקרה זה ממחיש את הענישה בעבירות סמים בישראל – ועל אף שמדובר בהסדר טיעון, עדיין העונש כבד.

על פי פקודת הסמים המסוכנים, מסווגות עבירות סמים למספר סוגים ודרגות חומרה, החל מהחזקה ושימוש עצמי ועד לסחר בסמים והדחת קטינים. הענישה על עבירות סמים מותנית בחומרתן ובנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה. מכיוון שעבירות אלה מיוחסות גם לסמים המכונים “סמים קלים” כמו קנאביס וחשיש, לא אחת נדרשים גם אנשים מהשורה להתמודד מול כתב אישום פלילי. לכן, במקרה של האשמה בעבירה מסוג זה, חשוב מאוד לקבל ייצוג משפטי הולם על ידי עו”ד פלילי לעבירות סמים.

סוגי עבירות סמים וענישה

כאמור, עבירות סמים מסווגות לרמות חומרה שונות, הנבדלות זו מזו במידת הענישה המקסימלית. מידע מפורט בנושא ניתן לקבל בכל משרד עו”ד פלילי מוכר ומומלץ. הסיווגים המרכזיים של עבירות סמים הנם:

  • החזקה ושימוש עצמי – העבירה מותנית בכמות החומר שנמצא בידי הנאשם. העונש המקסימלי בעבירה זו הוא עד שלוש שנות מאסר.
  • ייצור וסחר בסמים – כולל הפקה, ייבוא וייצוא של סמים. העונש המקסימלי בעבירה זו הוא עד 20 שנות מאסר. המקרה הספציפי שהוזכר בכתבה מדבר על סחר בסמים.
  • הדחת קטין לסמים – העונש עשוי להגיע עד ל–25 שנות מאסר.

חשיבות הגדרת סוג העבירה

כאמור, קיימים מספר סוגים עיקריים של עבירות סמים, שבעיני החוק משתנים מבחינת רמת חומרתם וענישתם. אי לכך, קיימת חשיבות מרובה להגדרת סוג עבירת הסמים בה מואשמים. בעזרת משרד עו”ד פלילי מיומן ניתן לעתים קרובות לשנות את סוג העבירה המיוחסת לנאשם, בהתאם לנסיבות המקרה.

ענישה נוספת בעבירות סמים

בגין עבירות סמים ניתן גם להורות על חילוט רכושו של הנאשם, אשר הושג כתוצאה מעבירות אלה. כמו כן, בית המשפט רשאי להטיל על הנאשם קנסות, לפסול רישיון למקצוע מסוים, וכמו כן לפסול רישיון רכב ורישיון נהיגה, ולשלול זכות להחזקת דרכון ישראלי.

בחינת כל מקרה לגופו

למרות האמור לעיל, חשוב לדעת כי בדומה לכל עבירה פלילית, גם בעבירות סמים נבדק כל מקרה לגופו. כלומר, פסקי הדין אינם עשויים מקשה אחת ומושפעים הם מחומרתו של כל מקרה, מנסיבות האירוע, מעברו הפלילי של הנאשם ומנסיבותיו האישיות. מאחר שגורמים אלו ואחרים משפיעים רבות על חומרת גזר הדין, חשוב שיוצגו בבית המשפט על ידי עו”ד פלילי לעבירות סמים בעל ניסיון רב.

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו
נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

2019-11-06T12:03:23+02:00 ינואר 2, 2014|עורך דין פלילי|
Call Now Button
לפרטים או לייעוץ צרו קשר

לייעוץ התקשרו:

052-8332244

03-5509222

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס
    מיקי חובה - משרד עורכי דין

    דילוג לתוכן