באילו מצבים ניתן לבקש תסקיר של קצין מבחן?

///באילו מצבים ניתן לבקש תסקיר של קצין מבחן?

באילו מצבים ניתן לבקש תסקיר של קצין מבחן?

המונח “תסקיר מבחן” רלוונטי לשני סוגי תסקיר: האחד רלוונטי לשאלת מעצרו של נאשם עד לתום ההליכים כנגדו והשני רלוונטי לשאלת העונש שישית בית המשפט על נאשם שהורשע. תסקיר מבחן לשאלת המעצר בודק את מסוכנותו של הנאשם ובוחן במקרים המתאימים אפשרויות חלופיות מלבד מעצר מאחורי סורג ובריח. תסקיר מבחן לעונש הנו הליך המבוצע על ידי קצין מבחן, שהוא עובד סוציאלי מטעם שירות המבחן למבוגרים או לנוער, ומטרתו היא לעמוד על היבטים שונים באישיותו ובנסיבות חייו של הנאשם, בין היתר בשאלת מודעותו לחומרת המעשים וחרטתו עליהם.

כאמור, תסקיר מבחן יכול לשמש לאחד משני הליכים. האחד, לצורך קביעת תנאי מעצר של נאשם בעבירה שיש לגביה ראיות לכאורה ועילת מעצר, והשני, לצורך עמידה על נסיבות הנאשם ורקע רלוונטי לביצוע העבירה, לאחר שהנאשם הורשע, לצורך קביעת עונשו. שיתוף פעולה נכון עם קצין המבחן עשוי להיות בעל משמעות גדולה, ולכן חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי על מנת להתכונן כראוי לתסקיר.

מתי נשלח אדם לביצוע תסקיר?

באופן כללי, עורך דין פלילי המייצג חשוד או נאשם יכול לבקש תסקיר של קצין מבחן בשני שלבים עיקריים:

  • שלב המעצר – במקרה זה מטרת התסקיר לשמש ככלי עזר לבית המשפט לבחון את שאלת מסוכנותו של הנאשם לשוב ולבצע את העבירות המיוחסות לו בכתב האישום, זאת רק לאחר שנקבע כי ישנן ראיות לכאורה וקיימת עילת מעצר. ישנה חשיבות מרובה להכנת הנאשם ע”י עו”ד פלילי בטרם השיחה עם קצינת המבחן, כמו גם את בני משפחתו המבקשים לשמש כמפקחים עיקריים או חלופיים.
  • לפני גזר הדין –במקרה זה, שרלוונטי רק לאחר שנקבעה הרשעתו של הנאשם בעבירה, מטרת הבקשה לתסקיר היא להוביל להתרשמות חיובית מאופיו של נאשם, ובמקרים מתאימים גם לסקירת רקע אישי ומשפחתי שהובילו לדבר העבירה במגמה לבחון את העונש הראוי, אם לכיוון הרתעתי או שיקומי. לאור ההתרשמות, יגובשו מסקנות והמלצות באשר לאופי הענישה, כלומר אם לשלוח את הנאשם למאסר בפועל או להעדיף התערבות שיקומית-טיפולית. התסקיר יהווה כלי בידי ההגנה במהלך דיוניה להסדר טיעון בעונש מול התביעה, וכן ישמש את בית המשפט בבואו לקבוע את עונשו של הנאשם.

באחד המקרים שפורסמו לאחרונה, בשל הרשעתו של בעלי בית”ר ירושלים, אלי טביב, התבקש בית המשפט על ידי עו”ד פלילי מטעמו להורות על הכנת תסקיר מבחן, לבחינת ביטול ההרשעה. טביב הורשע בסוף חודש יוני בהכאת קטין ובשיבוש הליכי חקירה. לדברי עורך דינו של טביב, ישנן בעיות מיוחדות שהביאו אותו לבצע את העבירה המיוחסת לו. מקרה זה שפורסם בתקשורת לאחרונה, מהווה דוגמא טובה לבקשת תסקיר מבחן לעונש.

חשוב להדגיש ולזכור: אמנם לתסקיר המבחן יש משקל נכבד בין שיקוליו של בית המשפט, אך החלטות בית המשפט – הן לעניין המעצר והן לעניין העונש – הן החלטות עצמאיות ובית המשפט אינו מחויב להמלצות שירות המבחן. מכאן שגם כאשר התסקיר הוא שלילי או כזה שאינו ממליץ על שחרור או על ענישה מתאימה מבוקשת, לא מדובר בסוף פסוק ויש לפנות אל בית המשפט ולעשות שימוש ביתר הכלים המשפטיים העומדים לעורך דין פלילי ולבקש את החלטת בית המשפט בניגוד להמלצות תסקיר המבחן. לכן, אין תחליף לייעוץ מטעם עורך דין פלילי לאורך כל שלבי ההליך המשפטי בכלל, ובהכנה לקראת התסקיר בפרט.

 

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו
נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

2019-12-11T21:57:30+02:00 ספטמבר 15, 2014|בלוג, עבירות אלימות|
Call Now Button
לפרטים או לייעוץ צרו קשר

לייעוץ התקשרו:

052-8332244

03-5509222

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס
    מיקי חובה - משרד עורכי דין

    דילוג לתוכן