מדוע תקיפת עובד ציבור נחשבת לחמורה יותר מתקיפה סתם?

///מדוע תקיפת עובד ציבור נחשבת לחמורה יותר מתקיפה סתם?

מדוע תקיפת עובד ציבור נחשבת לחמורה יותר מתקיפה סתם?

באחד המאמרים שבאתר פרשתי בפני הגולשים מצב בו עובד ציבור נחשד בגניבה. את תחילת המאמר הקדשתי להסבר הפשוט: המדינה רוצה לטהר משורותיה את העבריינים ומכאן שהיא רואה במעילה שבוצעה ע”י עובד ציבור אקט חמור במיוחד. וכשם שעובד הציבור חייב בחובה כך הוא זכאי בזכות. אז מה קורה כאשר אדם נחשד בתקיפת עובד ציבור?

עמדת בתי המשפט בנוגע לעבירות אלימות בכלל היא ברורה: “האלימות היא היפוכו של הביטוי המותר”, אמר הנשיא ברק, כתוארו אז, בעניין מלכה. בעניין אחר בית המשפט העליון הסביר כי “המשפט מסתייג מעשיית דין עצמי” (מדינת ישראל נ’ בן שמחון). ונכון שבעתיים לגבי תקיפה של עובד ציבור.

החוק מבחין בין העלבת עובד ציבור לתקיפתו, ובשני המקרים ניתן להבחין בהבדל הדק שבין תקיפה סתם לבין תקיפת עובד ציבור. הדבר בא לידי ביטוי בין היתר בענישה. סעיף 382א לחוק העונשין מבאר את ההבדל בין עובד ציבור לעובד חירום. כך, תקיפת רופא או חובש שונה מתקיפת “נותן שירות לציבור מטעם גוף המספק שירות לציבור”, לפי לשון החוק.

מעמדו של עובד ציבור

אם כך, מעמדו של עובד הציבור, כפי שהובהר, מעמד מיוחד. המדינה עצמה שמה לה את עובד הציבור כדי שזה יוכל לתת את התשובה והטיפול בשם המדינה ובשמן של הרשויות. פגיעה בעובד שכזה היא פגיעה ברשות עצמה, וזו כאמור דואגת להעניש בהתאם את הפוגעים בה או בעבודתה.

חוק העונשין אוסר גם את העלבתו של עובד הציבור. כמובן שהמדובר בעניין רך יותר, אך עדיין כזה שעלול לגרור אחריו רישום פלילי ואו קנסות ופיצויים. ההבחנה הדקה שבין העלבת עובד ציבור ובין שחרור התסכול כלפיו, אם בצדק ואם לאו, שמורה לפרשנותו של בית המשפט, שקבע לעצמו מבחנים שונים לקביעת היסוד העובדתי והיסוד הנפשי שבעבירה זו.

מיקי חובה הינו עו”ד פלילי המתמחה בעבירות אלימות. פירוש החוק מצד הפסיקה והספרות המשפטית המדריכה עשוי לעיתים לקבוע האם מדובר בהעלבה או שמא המדובר בהתנהגות פסולה ויחד עם זאת, עדיין כזו שאינה נכנסת אל גדר העבירה. הרעיון הוא לבנות מערך ייצוגי המורכב מטיעונים משפטיים חזקים ולהוביל לתוצאה רצויה תוך שמירת האינטרס של הלקוח.

אם הינך זקוק לייעוץ משפטי או לייצוג בגין עבירת תקיפת עובד ציבור או שעליך להתייצב בתחנת המשטרה לחקירה חשוב שתגיע מוכן. משרדנו מעניק ארגז כלים משפטי לייעוץ ומייצג מדי יום נאשמים וחשודים בעבירות תקיפה, כאלה ואחרות.

לקבלת פרטים ראשונים ולייעוץ טלפוני: 052-8332244
להשארת הודעה פרטית ללא הזדהות, ניתן לפנות למייל: mickey@mh-law.co.il.

 

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו
נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

2019-11-06T16:08:21+02:00 נובמבר 4, 2014|בלוג, עבירות אלימות|
Call Now Button
לפרטים או לייעוץ צרו קשר

לייעוץ התקשרו:

052-8332244

03-5509222

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס
    מיקי חובה - משרד עורכי דין

    דילוג לתוכן