052-8332244

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

עורך דין פלילי חובה שימש כסנגור בכיר בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה ונחשב לעורך דין פלילי מוביל בעבירות סמים, מין, רכוש, אלימות, וצווארון לבן ועוד.

עישון פסיבי: עבירות סמים של אחרים שאתה משלם עליהם

 בשנת 2013 סערה אומת חיי הלילה של תל-אביב: מועדון "החתול והכלב" – אחד מהמועדונים הפופולאריים ביותר בעיר – נסגר בהוראת המשטרה. הסיבה? המשטרה טענה שהמקום משמש "מאורת סמים": סמים מסוגים שונים נמכרו במקום, ולטענת המשטרה, הבעלים ידעו על כך. באותו הזמן נסגרו שני מועדונים נוספים באשמות דומות. לאחר שהיה סגור במשך מספר שבועות נפתח לבסוף המועדון; בית המשפט אף דחה בקשה נוספת של המשטרה לסגור את המועדון.

בעלי המועדון, חשוב לזכור, לא הואשמו בשום שלב בעבירות של סחר בסמים או החזקה שלהם – הם הואשמו בכך שידעו על מכירת סמים במועדון ושלא עשו מספיק בשביל למנוע את המכירה. בעקבות זאת כדאי לבחון את הנושא ולשאול: מתי אדם יואשם בעבירות סמים גם אם לא סחר או החזיק בהם? האם כשחבר מעשן אצלנו בבית אנחנו מסתכנים במאסר? התשובה היא כן, אבל… כל מקרה לנסיבותיו הוא.

כפי שנראה להלן ישנם סעיפים שונים של החוק שמהווים בסיס לתסבוכת משפטית עבורכם, גם אם לא מכרתם, החזקתם או השתמשתם בסמים אלא רק "הייתם בסביבה". האם ייפתח נגדכם תיק במשטרה בכל מקרה? האם יוגש כנגדכם כתב אישום? האם אתם מסתכנים בהרשעה? זה כבר תלוי בנסיבות המקרה, בעבר הפלילי שלכם וביכולת המקצועית של עורך הדין הפלילי שתבחרו.

מתן חצרים: כשאחרים מעשנים אצלך על הספה

המקרה: חבר בא הביתה ומתיישב על הספה שלכם. הוא מגלגל לעצמו ג'וינט ואפילו לא מציע לכם לעשן. אם אתם לא מגרשים אותו מהבית – למרות שאפילו לא נגעתם בסיגריה – ייתכן ואתם עוברים על החוק.

פקודת הסמים המסוכנים סעיף 10 "המחזיק חצרים לא ירשה להשתמש בהם לשם הכנת סם מסוכן, שימוש בו, מכירתו או עשיית עסקה אחרת בו, שלא בהיתר."

סעיף זה מהווה בסיס להאשמה גם במקרים שבהם לא החזקתם סמים בבית ואפילו לא עישנתם – עצם העובדה שמישהו אחר נתפס אצלכם עם סמים יכולה להוות בסיס לכתב אישום, בהתאם לנסיבות המקרה ולהחלטת המשטרה במקום. כאשר מדובר בדירה של שותפים, העניין עלול להסתבך – לא רק אורח שמעשן אלא שותף שמחזיק סמים בדירה. אם הסמים נמצאים באזור משותף – הסלון או המטבח – מדובר בעניין משמעותי יותר מאשר אם הסמים נמצאים בחדרו של השותף.

גם כאשר מדובר במכונית והסמים נמצאו בה במהלך נסיעה לאחר שהמשטרה עצרה את המכונית, ייתכן מאוד והאירוע יוביל לתסבוכת שכלל אינה פשוטה עבורכם, ובמיוחד עבור מי שההליך הפלילי זר לו. הנהג מסתכן בשלילת רישיון גם אם הסמים אינם אצלו אלא אצל נוסע אחר.

תיווך: לסדר לחבר "כיוון"

המקרה: חבר שואל אתכם אם "יש לכם כיוון" – אם אתם מכירים מישהו שיכול למכור להם סמים. אתם שמחים לעזור וממליצים על מישהו – אחרי הכול מדובר "רק" בגראס אז זה לא נורא, נכון? טעות. למרות שלא אתם, הלכה למעשה, רכשתם או מכרתם את הסם, המוכר על פי פקודת הסמים המסוכנים כסם מסוכן, עברתם על החוק.

סעיף 14 לפקודת הסמים המסוכנים קובע ש"לא יתווך אדם – בין בתמורה ובין שלא בתמורה – בפעולה אסורה" הקשורה לייבוא, ייצוא, ייצור או סחר בסמים. מסעיף זה נובע שגם מי שרק חיבר בין סוחר סמים ובין לקוח פוטנציאלי עובר על החוק. יתר על כן, בפסק דין משנת 1998 נקבע שגם אם העסקה לא יצאה לפועל עדיין קיימת עבירת תיווך.

עבירת התיווך היא עבירה חמורה יחסית שיכולה להסתיים במאסר בפועל של עד 20 שנה (!). כמובן שהאשמה בעבירה זו, הרשעה וחומרת העונש תלויים בנסיבות המקרה ובעבר הפלילי של הנאשם.

חשוב לזכור שחייב להתקיים יסוד נפשי של מודעות לכך שמדובר בעסקת סמים – אם חיברתם בין שני אנשים בלי לדעת שהם רוצים לבצע עבירה של מכירה וקנייה של סמים הרי שלא מדובר בעבירה. אבל אם החיבור נעשה מתוך ידיעה שמטרתו היא עבירה על החוק הרי שמדובר בעבירה של תיווך.

חשוב גם לזכור שהעבירה יכולה להיות בקלות חמורה הרבה יותר: אם לא רק חיברת בין המוכר והקונה אלא גם קיבלתם סמים להעברה ביניהם – למרות שלא השתמשתם ולא הרווחתם כלום מהעסקה – הרי שאתם כבר מסתכנים באישומים חמורים יותר: סיוע לסחר, שידול לעבירת סחר, שותפות בעבירת סחר – הכול בהתאם לנסיבות המקרה, לרוח הקרב של המשטרה וליכולת המקצועית של עורך הדין שלכם.

אי מניעת פשע: כשלא הלשנת למשטרה

המקרה: אתם יודעים על חברים שמעשנים, מגדלים או אפילו מוכרים סמים. אתם לא מסייעים להם בשום דרך אבל אתם לא חושבים אפילו על הלשנה. האם עברתם על החוק? יתכן מאוד שכן, למרות שחובת ההלשנה – כפי שהדבר מתבטא בפסיקות שונות של בית המשפט – היא חובה מוגבלת, תוכלו למצוא מידע נוסף ומרתק בעניין זה בלחיצה ומעבר למאמר כאן.

המסייע: האם עזרת לביצוע פשע?

המקרה: שוב אתם והחבר והג'וינט והספה – האם אתם עוזרים לו לבצע עבירה בכך שאתם מרשים לו לשבת על הספה אצלכם בבית? האם זו העבירה שבה אתם יכולים להיות מואשמים בה?

סעיף 31 לחוק העונשין קובע ש"מי אשר, לפני עשיית העבירה או בשעת עשייתה, עשה מעשה כדי לאפשר את הביצוע, להקל עליו או לאבטח אותו, או למנוע את תפיסת המבצע, גילוי העבירה או שללה, או כדי לתרום בדרך אחרת ליצירת תנאים לשם עשיית העבירה, הוא מסייע." סעיף 32 קובע שהעונש למסייע הוא מחצית העונש הקבוע בחוק לעבירה שלה הוא סייע.

האם העלמת עין ממי שמעשן ג'וינט על הספה שלך היא בגדר סיוע לביצוע עבירה? באופן תיאורטי, כן. באופן מעשי? תלוי בנסיבות – האם זה ג'וינט אחד או מעבדת סמים שידעתם על קיומה? האם ראיתם אצל חבר כמה גרם של חשיש או שאתם יודעים שהוא סוחר בסמים קשים? עבירת הסיוע לביצוע פשע היא עבירה מורכבת וכתבי אישום מוגשים כאשר יש בסיס סביר להרשעה וכשאר הנסיבות מצדיקות הגשת כתב אישום בעבירה זו.

עידוד: בית קפה עם שם מגניב

המקרה: החלטתם לפתוח בית קפה שכונתי ומגניב, לקשט את הקירות בפוסטרים של בוב מארלי מעשן ג'וינט, בבאנגים מרחבי העולם וגם לקרוא לו "מאורת הסמים – מריחואנה לכולם!". מצד שני אתם לא מוכרים סמים במקום. אז הכול בסדר, נכון?

לא לגמרי. סעיף 10 בחוק רישוי עסקים קובע: "שר הבריאות רשאי לאסור בתקנות לכלל העסקים הטעונים רישוי שימוש בשם עסק שיש בו משום מתן עידוד או הכשר לשימוש בסם מסוכן." לפי סעיף זה ייתכן ותאלצו לשנות את השם של בית הקפה שלכם למרות שאתם יכולים לטעון שמדובר בפגיעה בחופש הביטוי.

הדחה: קטינים זה נושא בפני עצמו

בפקודת הסמים המסוכנים, סעיף 21 עוסק בעברת הדחת קטינים לשימוש בסמים. לפי סעיף זה, ישנן מקרים שבהם נעברת עבירה גם אם לא מדובר בסחר או בשימוש:

  • כאשר אדם הינו אחראי על קטין (לא רק הורה אלא כל מי שהקטין נמצא תחת השגחתו) ולא מונע ממנו להשתמש בסמים
  • כאשר אדם מעודד קטין להשתמש בסמים

העובר על החוק מסתכן במאסר בפועל של עד 25 שנה. החוק אף מבהיר שאדם הוא בחזקת עבריין גם אם רק הזמין קטין למקום שבו מעשנים סמים או נתן לו כלי שמשמש לשימוש בסמים.

מטרת החוק היא להגן על קטינים מהידרדרות לסמים ושימוש בהם ולכן הוא גורף במידה רבה והפרשנות לו יכולה להיות רחבה ביותר. יתר על כן, בתי המשפט נוטים להחמיר בענישת מי שהורשע בעברת הדחת קטין לשימוש בסמים. התמודדות עם כתב אישום מסוג זה איננה פשוטה – חשיבותו של עורך הדין גדולה שבעתיים במקרה שכזה ואין לזלזל בתוצאות האפשריות. גם אם מדובר בסמים קלים, בקטין שגילו "כמעט" 18, במקרה חד פעמי ואפילו אם המעורבות של החשוד הינה מינימאלית, מדובר במקרה שיכול לגרור הרשעה ועונש חמור.

סעיפי החוק השונים העוסקים בעבירות סמים "פסיביות" נתונים כמובן לפרשנות – של המשטרה שמחליטה אם להגיש כתב אישום במקרים מסוימים ושל בתי המשפט שדנים במקרים שבהם הוגש כתב אישום. ייעוץ וליווי צמוד של עורך דין פלילי הינם הכרחיים בכל השלבים – עוד לפני שהוגש כתב אישום על מנת למנוע את הגשתו ולהביא לסגירת התיק ולאחר שהוגש כתב האישום על מנת למנוע הרשעה. אז כדי שתוכלו לחזור אל הספה שלכם במהירות האפשרית, השתדלו למצוא במהירות עורך דין בעל ניסיון וידע בתחום שאולי יצליח לחסוך לכם הרבה צרות.

 

לפרטים נוספים או להתייעצות התקשרו עכשיו
נייד: 052-833-2244 | משרד: 03-550-9222

פרטי התקשרות

נייד: 052-8332244

טלפון: 03-5509222

פקס: 03-5509220

mickey@mh-law.co.il

דילוג לתוכן